Doğal taşlar (Granit-Mermer) daha dayanıklı daha uzun ömürlüdür.Sıcağa karşı dirençlidirler özellikle granit dayanımı en yüksek taştır.Yapay taşların(mermerit) daha narin bir yapıları vardır. Sıcaklığa fazla dayanamazlar.

Bunun yanında Çimstone ve Belenco  tezgah türleri sıcağa ve Asite karşı yüksek dayanımı vardır.

Bu biraz da bütçe ve kullanım ile ilgili. Eğer uygun olsun derseniz o zaman mermerit en iyi seçenek olabilir. Ama sağlam ve gösterişli olsun derseniz Granit, Çimstone ve Belenco tercih edebilirsiniz

Mermerit/Döküm, Çimstone ve Belenco tezgahları leke tutmazlar. Ama  granit ve mermer tezgahlar doğal taş olduğu için emicilik özellikleri vardır ve sıvıları emebilir. bu da leke oluşumuna sebep olabilir.

Mermerit/Döküm tezgahlar çizilmeye karşı hassastırlar.

Granitler çok sert kayalardır onlara ancak elmas ile şekil verilebilmekte. Graniti çizmek zordur ağır metaller haricinde diğer maddeler granite zarar veremez.

Çimstone ve Belenco türü kuvars mineralli tezgahlar  çizilmeye karşı yüksek direnç gösterirler. Kolay kolay çizilmezler.

Öncelikle çatlayan tezgahtan başlayalım. Çatlak, sadece tezgahın yüzeyinde ise bunu tamir etmenin iki yolu vardır. İlki silikonla tamirdir, çatlak olan yüzeyi saç kurutma makinesiyle iyice kurutun. Hiç sıvı veya nem  kalmadığından emin olduktan sonra silikon tabancasıyla çatlağın üzerine silikonu yayın. Sonra bir spatula yardımıyla silikonu çatlağa yedirin,fazla silikonu aldıktan sonra 12 saat kurumaya bırakın, daha sağlam olmasını isterseniz aynı işlemi çatlağın alt yüzeyinden de uygulayabilirsiniz. İkinci yöntem ise Akemi yani mermer/granit yapıştırıcısıdır. Akemi ile yapmanın hem iyi hemde kötü yanı vardır. İyi yanı akemiye pigment boya katarak tezgahınızın rengine uydurabilirsiniz, kötü yanı ise akemi donduğunda taş gibi sert olur onu ancak zımpara kullanarak fazlalığını temizleyebilirsiniz. Zımpara kullanın. Siyah tezgahlar için özel üretilmiş siyah akemi bulunur.Beyaz tezgahlar içinde beyaz akemi bulunur. normalde acık sarı renkli satılır.

Normalde nemli bezle silmeniz yeterlidir. Ekstra temizlik için Çimstone için buraya , Belenco için buraya tıklayarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sararan mutfak tezgahı kadınların baş belasıdır.Tezgahın üzerinde unutulan kimyasal maddeler çay lekesi limon lekesi tezgahta sararma yapabilir bu gibi durumlarda en etkili yöntem Tuz kullanmaktır sarartılı bölgeyi tuz ile ovalarsanız leke çıkabilir eğer çıkmadıysa oksalit asit ile yüzey silinmelidir eğer bu da işe yaramadıysa leke içine işlemiştir bununda pek bir çözümü yoktur.

Ankastre ocak kesim ölçüleri standarttır 49 cm X 56 cm dir. Dört gözlü ocaklarda ocak yeri istenilen yere açılabilir fakat 5 gözlü ocaklarda durum biraz farklıdır kesim yerlerinin ölçüsü dört gözlülerle aynıdır fakat sağdan ve soldan 7.5 cm çıkıntıları vardır bunlar hesap edilerek duvardan veya evyelerden en az 10 cm kalacak şekilde kesilmelidir. En az diyoruz çünkü bu minimum ölçüdür uzaklaştırabildiğiniz kadar uzaklaştırın tabi bu mutfak mobilyası yapan marangozun da düşünmesi gereken bir şeydir.

Şekil 1:Standart 4 Gözlü Ankastre Ocak Kesim Ölçüleri